Smjernice za prevenciju seksualnog i rodno zasnovanog uznemiravanja u pravosudnim institucijama u BiH
Smjernice za prevenciju seksualnog i rodno zasnovanog uznemiravanja predstavljaju skup mjera i aktivnosti preventivnog karaktera koje se poduzimaju u pravosudnim institucijama u Bosni i Hercegovini radi sprečavanja seksualnog i rodno zasnovanog uznemiravanja. Nosioci i nositeljice sudijske i tužilačke funkcije i osobe zaposlene u pravosudnim institucijama u Bosni i Hercegovini dužni su u svom radu poštovati i pridržavati se principa rodne ravnopravnosti, te voditi računa da svojim radnjama i postupcima ne čine seksualno i rodno zasnovano uznemiravanje.
U skladu s tim, Smjernice utvrđuju standarde prepoznavanja seksualnog i rodno zasnovanog uznemiravanja kao protivzakonitog i neželjenog ponašanja, te propisuju internu proceduru za preventivno djelovanje u vezi sa neželjenim ponašanjem na radnom mjestu i/ili u vezi sa radnim mjestom. Smjernicama se nastoji osigurati i promovisati rodna ravnopravnost u svim pravosudnim institucijama u Bosni i Hercegovini, kako u upravljanju, procesu odlučivanja i predstavljanja, tako i u cilju zaštite pojedinačnih ljudskih prava i sloboda garantovanih Ustavom Bosne i Hercegovine, zakonima i drugim pozitivnopravnim propisima u Bosni i Hercegovini i obavezujućim međunarodnim dokumentima.
Svrha Smjernica je osiguravanje i promocija profesionalnog, zdravog i dostojanstvenog radnog okruženja sprečavanjem pojava seksualnog i rodno zasnovanog uznemiravanja u pravosudnim institucijama u Bosni i Hercegovini. Ovo je važno zato što seksualno i rodno zasnovano uznemiravanje uzrokuje brojne štetne posljedice kako po zaposlene u pravosudnim institucijama tako i po same institucije u kojima dolazi do ovih oblika uznemiravanja.
Cilj Smjernica je edukacija i podizanje svijesti nosilaca pravosudne funkcije i zaposlenih osoba u pravosudnim institucijama o protivzakonitosti i nedozvoljenosti seksualnog i rodno zasnovanog uznemiravanja, te rješavanje situacija kada postoji neželjeno ponašanje na radnom mjestu i u vezi sa radnim mjestom uspostavljanjem i funkcionisanjem interne procedure za preventivno djelovanje – kao internog postupka pomoći i zaštite u slučajevima neželjenog ponašanja. Ovo znači da, s jedne strane, Smjernice promovišu standarde ponašanja prema kojima se sa svim zaposlenima postupa sa dostojanstvom i poštovanjem; dok s druge strane omogućavaju zaposlenima rješavanje problema neželjenog ponašanja na povjerljiv način internim procedurama za preventivno djelovanje.
Pravni
osnov za donošenje Smjernica i obavezno postupanje pravosudnih institucija u
BiH na njihovoj primjeni sadržan je u članu 13. st. 2. Zakona o ravnopravnosti
spolova u Bosni i Hercegovini1 i članu 17. stav 28. Zakona o visokom sudskom i
tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine. Prema tome, pravosudne institucije imaju
zakonsku obavezu i odgovornost da spriječe seksualno i rodno zasnovano
uznemiravanje, dok rukovodioci i rukovoditeljice pravosudnih institucija imaju
obavezu da uspostave odgovarajuće mehanizme za prevenciju neželjenog ponašanja
svojih zaposlenih.
Smjernicama se osigurava uniformisanost i usklađenost cjelokupnog pravosudnog sistema u pristupu prevenciji seksualnog i rodno zasnovanog uznemiravanja. S te strane, Smjernicama se upućuje jasna poruka svim sudijama i sutkinjama te tužiocima i tužiteljicama i zaposlenim osobama u pravosudnim institucijama u Bosni i Hercegovini da se seksualno i rodno zasnovano uznemiravanje neće tolerisati ni pod kakvim uslovima u uredu, na radnim zadacima izvan ureda, kao i u bilo kojem drugom službenom kontekstu ili aktivnostima koje organizuju pravosudne institucije. Ovim se iskazuje puna posvećenost osiguranju radnog okruženja koje ne sadrži ove oblike zabranjenog ponašanja.
Smjernice
sadrže:
1. Pojmovno određenje uznemiravanja, seksualnog i rodno zasnovanog uznemiravanja kao posebnih oblika uznemiravanja, i predstavljanje primjera različitih oblika ovih ponašanja.
2. Utvrđivanje subjekata na koje se Smjernice primjenjuju.
3. Uspostavljanje i provođenje interne procedure za preventivno djelovanje, s ciljem pružanja pomoći osobama koje su izložene neželjenom ponašanju.
4. Obuku i podizanje svijesti zaposlenih u pravosudnim institucijama o seksualnom i rodno zasnovanom uznemiravanju.
5. Monitoring i reviziju.
6.
Završne odredbe.
Izrazi
koji su radi preglednosti u ovim Smjernicama dati u jednom gramatičkom rodu bez
diskriminacije se odnose i na muškarce i na žene.